Model: EHTB475297610C-T-BS
Item: bci4836376
Finish: Brushed Stainless -
1 In Stock
Finish: Brushed Stainless -
1 In Stock
placeholder
Leaves the Warehouse in 1 to 3 weeks
Return & Shipping Details
Details
This Transolid Elizabeth shower door has a frameless swing shower door with a fixed panel that is every bit as elegant as it is functional. TruMotion and additional height sets this Elizabeth door apart from its competition. This unique TruMotion slow closing hinge features an adjustable 3 position timing, enabling the user to adjust the closure from either slow or fast paced closing without having to worry about a slamming door. The side wall profile on the stationary panel allows 1/2" out-of-plumb adjustment, making it possible for uneven walls to still hold a beautiful shower door. Transolid exclusive Nano ClearCoat water repellant and stain resistant glass coating adds superior protection from stains and is nearly maintenance-free. With clean lines, modern accents and an upscale look, the Elizabeth collection adds timeless style to any bathroom space.
Transolid EHTB475297610C-T Features:
  • Covered under Transolid's limited lifetime warranty and 1 year commercial warranty
  • Coordinates with products from the Elizabeth line
  • Door opens to the left or right depending upon installation configuration
  • All hardware required for installation of shower door is included
  • This is a shower door only - a shower base and walls may be required to complete unit
Transolid EHTB475297610C-T Specifications:
  • Overall Height: 76" (bottom to top of door fixture)
  • Overall Width: 48" (left to right of door fixture)
  • Enclosure Width Range: 47-1/2" to 48" (range of enclosure sizes door will accommodate)
  • Maximum Door Opening: 47-1/2" (assuming door is not trimmed)
  • Opening Direction: Reversible
  • Glass Thickness: 5/16"
Dimensions and Measurements
Door Width
47.5 in.
Glass Thickness
0.31 in.
Height
76 in.
Maximum Width
48 in.
Minimum Width
47.5 in.
Nominal Width
48 in.
Product Weight
165.8 lbs.
Width
47.5 in.
Dimensions and Measurements
Door Width
47.5 in.
Glass Thickness
0.31 in.
Height
76 in.
Maximum Width
48 in.
Minimum Width
47.5 in.
Nominal Width
48 in.
Product Weight
165.8 lbs.
Width
47.5 in.