The Tile Redi WF4860R-RB48-KIT has been discontinued
** See similar or replacement items below **
Tile Redi
Alternate Image
Alternate Image
Item # bci3989772
Tile Redi Base'N Bench 48" x 72" Rectangular Shower Base with Single Threshold and Right Drain
Model: WF4860R-RB48-KIT
Item: bci3989772
Discontinued
We still have product details and accessories, scroll down to see them!
Discontinued
Details
Features:
  • Includes: Bench, flashing, and leak-proof shower pan with integrated curb and splash walls
  • Pre-pitched pan and bench to ensure proper drainage
  • Install the tile of your choice; tile application required (tile not included)
  • Tile application allows you to customize the shower base to the look and feel of your bathroom
  • Features 2-inch right PVC drain
  • Includes: Tileable top WonderFall grate
  • Installed Base'N Bench dimensions: 72" width x 48" depth x 17.75" height
  • Pan: 60" width x 48" depth; Bench: 12" width x 44" depth
Additional Tile Redi Links
Dimensions and Measurements
Drain Connection
2 in.
Height
17.75 in.
Length
72 in.
Product Weight
42 lbs.
Width
48 in.
Dimensions and Measurements
Drain Connection
2 in.
Height
17.75 in.
Length
72 in.
Product Weight
42 lbs.
Width
48 in.