The Tech Lighting 700MOSCAN12LS has been discontinued
** See similar or replacement items below **
Tech Lighting
Item # bci2262075
Tech Lighting MonoRail Scania Linen Low-Voltage Head with 12" Stem
Model: 700MOSCAN12LS
Item: bci2262075
Discontinued
We still have product details and accessories, scroll down to see them!
Discontinued
Details
Features:
  • Clean European-inspired head with a plated or matte painted finish
  • Head rotates 360°; pivots 180° to direct the beam
  • Includes Snap Louver Lens Holder
  • Can hold a single lens or louver (sold separately)
  • Low-voltage, MR16 lamp of up to 50 watts (not included)
Lamping Technologies:
  • Bulb Base - GY6.35 - A bi pin or ' bipin socket', the GY6.35 has a pin spread of 6.35 mm and is used mostly with halogen bulbs common for task lighting and landscape lighting.
  • GY6.35 Bulb Base uses primarily a Halogen but is also compatible as LED and Xenon / Krypton.
Specifications:
  • Number of Bulbs: 1
  • Bulb Base: GY6.35
  • Bulb Included: No
  • Watts Per Bulb: 50
  • Wattage: 50
  • Height: 12"
  • Width: 4.8"
  • Energy Star: No
Additional Tech Lighting Links
Dimensions and Measurements
Height
12 in.
Width
4.8 in.
Dimensions and Measurements
Height
12 in.
Width
4.8 in.