The Robern ML3.530ILSFMRDV has been discontinued
** See similar or replacement items below **
Robern
Alternate View
Item # bci2966944
Robern InLine Single 30" Plain Bathroom Bar Light with Dimmer
Model: ML3.530ILSFMRDV
Item: bci2966944
Discontinued
We still have product details and accessories, scroll down to see them!
Discontinued
Details
Product Features:
  • Dimmable task lighting for detailed tasks like applying make-up and shaving
  • ETL listed for damp locations
  • Covered under Robern's one year limited warranty
  • Secure mounting assembly
  • All mounting hardware included
Product Specifications:
  • Height: 30" (measured from bottom to top rim of light)
  • Width: 3-1/2" (measured from left edge to right edge of light)
  • Depth: 4-5/8" (measured from wall to front of light)
  • Backplate Depth: 3-3/4" (measured from wall to backplate edge)
  • Backplate Width: 2-1/2" (measured from left to right edge of light backplate)
  • Voltage: 120V
  • Wattage: 30W
Dimensions and Measurements
Depth
4.625 in.
Height
30 in.
Width
3.5 in.
Dimensions and Measurements
Depth
4.625 in.
Height
30 in.
Width
3.5 in.