The Elegant Lighting 2005D24C/EC has been discontinued
** See similar or replacement items below **
Elegant Lighting
Item # bci2012849
Model: 2005D24C/EC
Item: bci2012849
Discontinued
We still have product details and accessories, scroll down to see them!
Discontinued
Details
Elegant Lighting 2005D24C Features:
  • Base Finish: Chrome with Clear Crystal
  • Choose from Royal Cut, Elegant Cut, Swarovski Spectra or Swarovski Elements Crystal Types:
    • Swarovski Spectra- Beautiful and reliable quality crystal by Swarovski
  • Uses (8) 60-Watt GU10 Base Halogen Bulbs (not included)
  • Hanging weight 94 lbs
  • Includes 72 inches of chain/wire for installation
  • Single tier chandelier
  • Product Dimensions: 36"H x 24"W
  • From the Elegant Lighting Galaxy Collection
Dimensions and Measurements
Chain Length
72 in.
Height
36 in.
Width
24 in.
Wire Length
72 in.
Dimensions and Measurements
Chain Length
72 in.
Height
36 in.
Width
24 in.
Wire Length
72 in.