Model: 75A933-33S-DG
Item: bci4345800
Finish: Dark Grey -
3 In Stock
Finish: Dark Grey -
3 In Stock
Installation
Dark Grey
Undermount
Dark Grey
Drop In
Length
30 Inches
33 Inches
placeholder
Free Shipping!
Leaves the Warehouse in 1 to 2 business days
Return & Shipping Details
Details
Delta 75A933-33S Features:
  • Customer satisfaction guaranteed with Delta faucet company lifetime limited warranty
  • Spacious single bowl fits large items with less splatter
  • Naturally sound absorbing granite reduces noise and vibration
  • Rear offset drain offers more storage under the sink
  • Matching drain assembly w/ strainer keeps drain clear, helping prevent clogs
  • Color-stable material resists fading over time
  • Withstands high temperatures without compromising color
Delta 75A933-33S Specifications:
  • Number of basins: 1
  • Outer sink dimensions: 33" L x 22" W x 9.63" D
  • Bowl dimensions: 30" L x 16" W x 9" D
  • Minimum cabinet size: 36"
  • Number of faucet holes: 1 (with 5 additional knockout holes)
  • Drain hole size: 3.5"
Additional Delta Links
Dimensions and Measurements
Basin Depth
9 in.
Basin Length
30 in.
Basin Width
16 in.
Drain Connection
3.5 in.
Height
9.625 in.
Length
33 in.
Minimum Cabinet Size
36 in.
Nominal Length
33 in.
Nominal Width
22 in.
Width
22 in.
Dimensions and Measurements
Basin Depth
9 in.
Basin Length
30 in.
Basin Width
16 in.
Drain Connection
3.5 in.
Height
9.625 in.
33 in.
Minimum Cabinet Size
36 in.
Nominal Length
33 in.
Nominal Width
22 in.
Width
22 in.